EVALU 

Od 18 lat współtworzymy rynek ewaluacji w Polsce

https://evalu.pl/sites/default/files/baner_1.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_2.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_3.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/img_1321.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_5.jpg

Projekty

Zaznaczenie lub odznaczenie kryteriów filtrowania w poszczególnych kategoriach możliwe po kliknięciu myszą z przytrzymanym klawiszem CTRL

Identyfikacja kierunków wsparcia w ramach FE SL 2021-2027 na rzecz rozwijania dialogu obywatelskiego, podniesienia potencjału i rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Celem badania było zaprogramowanie wsparcia na rzecz rozwijania dialogu obywatelskiego, podniesienia potencjału i rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego (trzeciego sektora), a także działań na rzecz określonych grup docelowych, które zostaną powierzone do realizacji partnerom społecznym i organizacjom pozarządowym, z uwagi na ich doświadczenie i potencjał społeczny.

Badanie ewaluacyjne ex-post projektu „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych” finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

Przedmiotem badania było wykonanie ewaluacji ex-post Projektu „e–Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych” (dalej: „Projekt”) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie 3.3. Ocenie poddany zostanie Projekt w zakresie realizacji celu, który miał osiągnąć oraz efektów Projektu. Wnioski i rekomendacje uzupełnione o analizę trendów w obszarze cyfryzacji będą wyznaczały kierunek kolejnych planowanych interwencji w tym obszarze.
 

Ewaluacja ex-post instrumentów szkoleniowo-doradczych działania 2.2 i 2.21 PO WER skierowanych do kadr przedsiębiorstw

Celem ewaluacji było dokonanie podsumowującej oceny przebiegu i efektów projektów realizowanych w ramach Działania 2.2 i 2.21, identyfikacja czynników mających wpływ na ich sukces lub niepowodzenie oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących pożądanych form i kierunków podobnych interwencji realizowanych w przyszłości.

Ewaluacja ex post działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych w ramach RPO WSL na lata 2014-2020

Cele badania:
1) Ocena zrealizowanych działań informacyjnych i promocyjnych w ramach systemu komunikacji RPO WSL.
2) Ocena możliwości osiągnięcia celów Strategii komunikacji RPO WSL na lata 2014-2020.
3) Wskazanie rozwiązań w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych możliwych do realizacji w perspektywie 2021-2027. 
 
 

Strony

Sporządzenie Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla dokumentu: „Strategia rozwoju turystyki dla województwa podkarpackiego na lata 2007-2013”

Jednym z głównych celów przeprowadzenia prognozy było określenie na ile Strategia przyczyni się do wdrażania w województwie podkarpackim zasad zrównoważonego rozwoju, a na ile stanowić będzie dla niego zagrożenie. Ocena ta dokonana została na podstawie analizy potencjalnych oddziaływań mogących zaistnieć podczas realizacji poszczególnych działań opisanych w Strategii.

Zamawiający: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego; Departament Promocji, Turystyki i Sportu; Ul. Cieplińskiego 4, 35-959 Rzeszów

Obligatoryjny charakter wykonania Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla dokumentu „Strategii Rozwoju Turystki dla województwa podkarpackiego na lata 2007-2013” wynikał z zapisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko mówiących o wymogu przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektów polityk, strategii, planów lub programów w dziedzinie m.in. turystyki.

Obowiązujące ramy prawne dla prowadzonych postępowań w sprawie tzw. Strategicznych Ocen Oddziaływania na Środowisko zostały określone w prawodawstwie Unii Europejskiej poprzez dyrektywę Strategic Environmental Assessment (Dyrektywa 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27.06.2001 r.). W prawodawstwie polskim postępowanie w sprawie Strategicznych Ocen Oddziaływania na Środowisko zostały ujęte w dziale IV ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przedmiotem analizy przygotowanej przez Agrotec Polska Sp. z o.o. prognozy Strategii były obszary priorytetowe, ich poszczególne cele i działania, jak i koncepcja produktów turystycznych. Największym problemem podczas sporządzania raportu był brak konkretnego umiejscowienia przestrzennego większości działań przewidzianych do realizacji w Strategii. W związku z powyższym określenie potencjalnego wpływu i oddziaływań odbywało się z taką szczegółowością, na jaką pozwalał dokument.

W raporcie wskazano powiązania Strategii z innymi, krajowymi i regionalnymi, dokumentami strategicznymi, scharakteryzowano stan środowiska w województwie podkarpackim, opisując poszczególne komponenty środowiska, takie jak klimat, czy wody powierzchniowe. Główny element prognozy stanowiła ocena oddziaływania na środowisko realizacji działań w obszarach priorytetowych zamieszczonych w Strategii. Każdy z obszarów priorytetowych jest podzielony na cele operacyjne, które to dzielą się na poszczególne działania. Prognoza analizuje każde z tych działań i określa, w miejscach gdzie było to możliwe, pozytywne i negatywne skutki ich realizacji. Ponadto raport zawiera ocenę uwzględnienia w Strategii problematyki ochrony środowiska.

Raport podejmuje także problematykę potencjalnych oddziaływań transgranicznych. Istotnym elementem prognozy są propozycje dotyczące metod analiz skutków realizacji postanowień Strategii. Zawarte zostały tu informacje o monitoringu dla: powietrza, wody, gleby, ziemi, hałasu, pola elektromagnetycznego i promieniowania jonizującego.

Termin realizacji:
lipiec – listopad 2009

Zamawiający: 
Urząd Marszałkowski
Zakres Terytorialny: 
Podkarpackie
Rok realizacji: 
2009
Tematyka badania: 
Turystyka
Typ usługi: 
Prognoza oddziaływania na środowisko
Wstecz