EVALU 

Od 18 lat współtworzymy rynek ewaluacji w Polsce

https://evalu.pl/sites/default/files/baner_1.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_2.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_3.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/img_1321.jpg
https://evalu.pl/sites/default/files/baner_5.jpg

Projekty

Zaznaczenie lub odznaczenie kryteriów filtrowania w poszczególnych kategoriach możliwe po kliknięciu myszą z przytrzymanym klawiszem CTRL

Identyfikacja kierunków wsparcia w ramach FE SL 2021-2027 na rzecz rozwijania dialogu obywatelskiego, podniesienia potencjału i rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego

Celem badania było zaprogramowanie wsparcia na rzecz rozwijania dialogu obywatelskiego, podniesienia potencjału i rozwoju organizacji społeczeństwa obywatelskiego (trzeciego sektora), a także działań na rzecz określonych grup docelowych, które zostaną powierzone do realizacji partnerom społecznym i organizacjom pozarządowym, z uwagi na ich doświadczenie i potencjał społeczny.

Badanie ewaluacyjne ex-post projektu „e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych” finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

Przedmiotem badania było wykonanie ewaluacji ex-post Projektu „e–Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych” (dalej: „Projekt”) realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie 3.3. Ocenie poddany zostanie Projekt w zakresie realizacji celu, który miał osiągnąć oraz efektów Projektu. Wnioski i rekomendacje uzupełnione o analizę trendów w obszarze cyfryzacji będą wyznaczały kierunek kolejnych planowanych interwencji w tym obszarze.
 

Ewaluacja ex-post instrumentów szkoleniowo-doradczych działania 2.2 i 2.21 PO WER skierowanych do kadr przedsiębiorstw

Celem ewaluacji było dokonanie podsumowującej oceny przebiegu i efektów projektów realizowanych w ramach Działania 2.2 i 2.21, identyfikacja czynników mających wpływ na ich sukces lub niepowodzenie oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących pożądanych form i kierunków podobnych interwencji realizowanych w przyszłości.

Ewaluacja ex post działań informacyjnych i promocyjnych podejmowanych w ramach RPO WSL na lata 2014-2020

Cele badania:
1) Ocena zrealizowanych działań informacyjnych i promocyjnych w ramach systemu komunikacji RPO WSL.
2) Ocena możliwości osiągnięcia celów Strategii komunikacji RPO WSL na lata 2014-2020.
3) Wskazanie rozwiązań w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych możliwych do realizacji w perspektywie 2021-2027. 
 
 

Strony

Ewaluacja przyczyn nieosiągnięcia zakładanych wartości docelowych wybranych wskaźników w RPO WK-P na lata 2007-2013

Celem badania było wskazanie przyczyn nieosiągnięcia zakładanych wartości docelowych wskaźników wybranych do analizy w ramach RPO WK-P na lata 2007-2013 oraz oszacowanie wartości docelowej dla wskaźnika rezultatu Odsetek obywateli korzystających z e-administracji (EAC).

Zamawiający: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Pl. Teatralny 2

Badanie ewaluacyjne obejmowało dwa etapy:

  1. ETAP I - perspektywa finansowa 2007-2013 - Analiza 26 wskaźników, których stopień realizacji i szacowanej realizacji był niższy niż 75% zakładanej wartości docelowej
  2. ETAP II - perspektywa finansowa 2014-2020 - Szacowanie wartości docelowej dla wskaźnika rezultatu Odsetek obywateli korzystających z e-administracji (EAC)

Pierwszy etap dotyczył perspektywy finansowej na lata 2007-2013 i analizy 26 wskaźników, których stopień realizacji i szacowanej realizacji był niższy niż 75% zakładanej wartości docelowej. Drugi, węższy etap, odnosił się do okresu programowania 2014-2020 i obejmował szacowanie wartości docelowej dla wskaźnika rezultatu Odsetek obywateli korzystających z e-administracji (EAC) na podstawie danych dotyczących wartości bazowej, pozyskanych z GUS.

Wnioski i rekomendacje z badania były odpowiedzią na następujące pytania badawcze:

  1. Jakie są przyczyny nieosiągnięcia zakładanych wartości docelowych wskaźników wybranych do analizy? – identyfikacja przyczyn po stronie IZ oraz po stronie beneficjentów.
  2. Jakie są wyjaśnienia dla przyczyn nieosiągnięcia zakładanych wartości docelowych wskaźników wybranych do analizy?
  3. Jakie środki zaradcze podejmowała do tej pory IZ, aby zapewnić skuteczniejszą realizację założonych wartości docelowych wskaźników wybranych do analizy?
  4. Jaka była skuteczność podejmowanych środków zaradczych w celu zapewnienia właściwej realizacji wskaźników wybranych do analizy?
  5. Czy istnieje możliwość przeprowadzenia działań naprawczych w obszarze osiągania wartości docelowych zagrożonych wskaźników? – jeśli tak, to jakie byłyby te działania.

Wykonawca zaproponował dla rozszerzenia kwestii badawczych zadanie następujących dodatkowych pytań ewaluacyjnych:

  1. Czy realizowane projekty są w stanie wygenerować i otrzymać wartości wskaźników wskazane we wnioskach o dofinansowanie w perspektywie n+3?
  2. Czy projekty realizowane w ramach przedmiotowych Działań RPO WK-P 2007-2013, niemonitorujące przedmiotowych wskaźników mają możliwość wtórnego ich monitorowania dla potrzeb informacyjnych dotyczących rzeczywistej wartości docelowej wskaźnika?
  3. Czy nieosiągnięcie zakładanej wartości docelowej przedmiotowych wskaźników wpływa istotnie na osiągnięcie celów szczegółowych RPO WK-P 2007-2013?
  4. Jaka jest efektywność interwencji w odniesieniu do poszczególnych wskaźników przy uwzględnieniu sytuacji społeczno-gospodarczej województwa w okresie 2007-2013? Które typy projektów okazały się najbardziej efektywne i szczególnie wpłynęły na wzrost wartości wskaźników? Jakie wnioski w obszarze realizacji wskaźników dla nowego okresu programowania wynikają z doświadczeń związanych z wdrażaniem przedmiotowych wskaźników?
  5. Jak przedstawia się stan osiągania wskaźników dla innych Regionalnych Programów Operacyjnych? Czy inne województwa napotykają na podobne problemy związane z nieosiąganiem przedmiotowych wskaźników, bądź wskaźników im odpowiadających? Jakie podjęły środki zaradcze? Które z nich okazały się skuteczne?
  6. Czy jest możliwe zwiększenie alokacji, realokacja środków w ramach harmonogramu przewidzianych konkursów dla potrzeb osiągnięcia zakładanej wartości wskaźników monitorowanych w projekcie?

Zastosowane w badaniu metody:

  • Analiza desk research. Matryca potencjału monitorowania wskaźnika
  • Wywiady pogłębione z przedstawicielami IZ RPO WK-P 2007-2013
  • Badanie CAWI wspomagane CATI wśród beneficjentów RPO WK-P 2007-2013
  • TDI z przedstawicielami beneficjentów
  • Benchmarking
  • Metoda ekonometryczna
  • Badanie CAWI w jednostkach administracji publicznej w obszarach EAC

Budżet:
69 009,15 zł
Termin realizacji:
29.05.2015 - 04.09.2015

Zamawiający: 
Urząd Marszałkowski
Zakres Terytorialny: 
Kujawsko-pomorskie
Rok realizacji: 
2015
Tematyka badania: 
Szacowanie wskaźników
Typ usługi: 
Ewaluacja tematyczna/on-going
Wstecz